![](https://55c733cff6.cbaul-cdnwnd.com/2c0abff73b4c3c8f02e5b63bb3524827/200000033-be4d8bf470/muzeum-baner-pro-aftry6.jpg?ph=55c733cff6)
Historická a Etnografická sbírka
Sbírkové předměty se z valné části vztahují k brandýskému regionu a většina z nich pochází z 19.-20.století., výjimečně z 15.-18.století. Do muzea se dostaly prostřednictvím darů, koupí či sběrem prováděným muzejními pracovníky. Sbírková činnost byla započata již zakladateli muzea - Okresní jednotou musejní, založenou roku 1911, jejímž předsevzetím byl sběr památek a uchovávání starožitností. Sbírka je evidována v Centrální evidenci sbírek na https://www.mkcr.cz/ces/.
Historická sbírka
K reprezentativní části sbírky patří nábytek a zbraně, z nichž většina je zapůjčena do expozice zámku Brandýs nad Labem. K nejcennějším náleží šavle posledního rakousko-uherského císaře Karla.
Poměrně četně jsou ve sbírce zastoupeny památky společenského života - prapory místních spolků (Sbor dobrovolných hasičů ve Staré Boleslavi -1896, Zpěváčky spolek Václav ve Staré Boleslavi, Pěvecký spolek Bojan z Brandýsa n.L., Podpůrná jednota Cechomír Odolena Voda - 1887), sportovní a jiné ceny (střelecký sbor, cyklistika). Do této kategorie spadají též cechovní předměty, které jsou zastoupeny souborem 12 cechovních korouhví, truhlicemi, ferulemi a holbami. Významnou součástí tohoto fondu jsou dvě loutková divadla - školní loutkové divadlo ze Sluh, sestávající z Munzbergových loutek, kulis a dalších doplňků z 20.-30. let 20. století a loutkové divadlo TJ Sokol ve Staré Boleslavi, tvořené zčásti dřevěnými marionetami neznámých řezbářů a kulisami malovanými na plátně.
Samostatný soubor představuje kolekce oděvů z venkovského i městského prostředí (dámské šaty svatební, sváteční i všední, košile, límečky, fiší, korzety, lidový kroj) a uniforem.
Součástí sbírky jsou dále předměty ze skla, porcelánu a cínu. Významnou část tvoří pozůstalost po Miroslavu Dvořákovi a Evě Nastoupilové, která obsahuje více než 300 kusů a v níž jsou zastoupeny především porcelánové soupravy na čaj, kávu či čokoládu, talíře, koflíky aj. z období třetí čtvrtiny 18. století až poloviny 20. stol. z řady českých i zahraničních porcelánek. V menší míře jsou v pozůstalosti také likérové soupravy, skleněné číše, dózy, cínové nádobí.
Rozsáhlou součást sbírky tvoří numismatika. Sestává zejména z mincí a bankovek z Cech i zahraničí ze 17.-20. století. Další významnou položku představují medaile a vyznamenání, mezi nimiž jsou zastoupeny např. vyznamenání legionářů, medaile pamětní, sportovní, za zásluhy aj.
Dále jsou ve sbírce zastoupeny dveřní zámky, osobní předměty (psací náčiní, fajfky, brýle, šperky aj.), církevní předměty (medailony, růžence, liturgické nádoby), hodiny a hodinky, dále např. krabičky a plechovky, váhy a závaží, zařízení lékárny.
Součástí sbírky je také soubor historických předmětů z několika škol regionu. Jedná se především o různé laboratorní pomůcky z fyziky, chemie a biologie, školní lavice, tabule či kuličková počítadla.
Etnografická sbírka
PhDr. Karin Pátrová, Ph.D. Historička OMPv
Etnografická sbírka tvoří jen malou část muzejních sbírek. Přesto je v ní zastoupeno několik zajímavých souborů. Tvoří ji vybavení venkovských domácností z 19. a 20. století (zemědělské nářadí, nádobí, koše, náčiní na zpracování zemědělských produktů), získané částečně z pozůstalosti po J. Strachovi z Jenštejna, dále řemeslné nářadí (hlavně kovářské a bednářské), obrázky malované na skle, papírové betlémy aj. Velké oblibě se těší soubor čtyřiceti forem na perník s různými dekory z 18.-19. století.
PhDr. Karin Pátrová, Ph.D. Historička OMPv